- Titulinis
- Kaip pranešti apie neapykantos nusikaltimus?
Kaip pranešti apie neapykantos nusikaltimus?
Asmenims, nukentėjusiems nuo neapykantos nusikaltimų ir (arba) neapykantos kalbos, rekomenduojama apie tai pranešti teisėsaugai arba kitoms atsakingoms institucijomis.
Jei susidūrėte su neapykantos nusikaltimu, pranešti galite:
POLICIJAI. Iškilus grėsmei gyvybei, sveikatai, saugumui ar ar turtui, skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112. Pareigūnai turi nedelsdami atvykti į nusikaltimo vietą ir suteikti reikalingą pagalbą. Apie nusikaltimą galima pranešti ir užpildžius elektroninę pranešimo anketą svetainėje „Epolicija.lt“. Tokia pat tvarka galite pranešti ir susidūrę su neapykantos kalba (šūkiais gatvėje, žinumėmis, komentarais internete).
Asmenys su klausos negalia apie nusikaltimą gali pranešti sms žinute (tel. Nr. 112), naudodamiesi mobiliąja programėle „112 Lietuva“. Taip pat pasinaudodami lietuvių gestų kalbos vertėjo arba „tyliojo skambučio“ paslauga.
PROKURATŪRAI. Apie pastebėtas neapykantos apraiškas galite pranešti ir tiesiogiai Generalinei prokuratūrai, adresu Rinktinės g. 5A, LT-01515 Vilnius, el. paštu generaline.prokuratura@prokuraturos.lt. Pranešimo pavyzdį Word formatu rasite čia: pavyzdinis pranešimas apie galimą neapykantos kurstymą.
ŽURNALISTŲ ETIKOS INSPEKTORIAUS TARYBAI. Pastebėję neapykantos kalbą visuomenės informavimo priemonėse (straipsniuose, leidiniuose, reklamose, socialinių tinklų įrašuose ir kt.) praneškite Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai. Skundą galite pateikti internetu arba atsiųsti adresu Gedimino pr. 60, LT-01110, Vilnius.
Ši tarnyba nevertina radijo ir televizijos turinio.
NEVYRIAUSYBINĖMS ORGANIZACIJOMS. Nuo neapykantos nusikaltimų nukentėję asmenys retai kada kreipiasi pagalbos, tad jų patirtys dažniausiai nėra užfiksuojamos. Todėl nėra žinomas tikrasis šių nusikaltimų mastas. Apie patirtą ar matytą neapykantos nusikaltimą galite pranešti Lietuvos žmogaus teisių centrui (LŽTC). Tai galite padaryti užpildydami šią anketą. Pranešdami galite pasirinkti, kam perduodate informaciją: a) LŽTC; b) kitoms nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms pagalbą nukentėjusiems; c) policijai. Informaciją galite pateikti anonimiškai.
Panašią platformą yra sukūrusi ir nacionalinė LGBT teisių organizacija „LGL“. Apie neapykantos nusikaltimą dėl seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės galite pranešti užpildę šią anketą.
Europos žmogaus teisių fondas gali suteikti nemokamą teisinę pagalbą, padėti pildyti pranešimą teisėsaugai. Su organizacijos ekspertais galite susiekti telefonu: +370 691 50 822 arba el. paštu info@efhr.eu.