• Titulinis
  • Pastebėjau neapykantos komentarą internete. Kaip apie jį pranešti?

Pastebėjau neapykantos komentarą internete. Kaip apie jį pranešti?

Neapykantą kurstančių komentarų[1] rašymas internete yra baustina veikla. Jų autoriai pažeidžia saviraiškos laisvės ribas ir taip paniekina kitų žmonių lygiateisiškumą bei orumą.

Įtarę, kad pamatytas komentaras galimai yra neapykantos kalba, galite pranešti:

Socialiniam tinklui arba redakcijai. Socialiniai tinklai, tokie kaip „Facebook“, „Instagram“ ar „Youtube“, turi funkciją, vartotojams leidžiančią pranešti apie netinkamus komentarus. Tokiais laikytini ne tik neapykantą kurstantys, bet ir smurtiniai bei priekabiavimo požymių turintys komentarai. Socialinių tinklų administratoriai peržiūri pranešimus apie netinkamą turinį ir nusprendžia, ar tokie komentarai pažeidžia jų turinio politiką. Jei pažeidimas nustatomas, komentaras yra pašalinamas. Plačiau skaitykite ČIA.

Neapykantą kurstantys komentarai skelbiami ir internetiniuose naujienų portaluose. Komentarams skirtoje skiltyje vartotojai dalijasi nuomonėmis ir įžvalgomis. Pastebėjus įžeidų, menkinantį, žeminantį ar neapykantą kurstantį komentarą galima apie jį pranešti komentarų priežiūrą vykdantiems darbuotojams. Pavyzdžiui, portalo „Delfi.lt“ komentaro laukelio viršuje, dešinėje pusėje, yra mygtukas „Siūlau šalinti“. Jį paspaudus galima pranešti, jog komentaro turinys yra netinkamas. Portale „15min“, paspaudus dešiniajame kampe esančią rodyklę, turinį galimą pažymėti kaip „netinkamą komentarą“. Komentaras paprastai pašalinamas sulaukus tam tikro pranešimų skaičiaus.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai (ŽEIT). Ši nepriklausoma valstybinė institucija Lietuvoje vykdo interneto turinio stebėseną. T. y. aktyviai stebi viešąją erdvę, fiksuoja neapykantos komentarus, bendradarbiauja su žiniasklaida, neapykantą kurstančius įrašus perduoda atsakingoms teisėsaugos institucijoms.

ŽEIT nebaudžia gyventojų pagal Baudžiamąjį kodeksą, tačiau žurnalistų etikos inspektorė, surinkusi ir išanalizavusi galimai neapykantą kurstančius komentarus, perduoda juos policijai siūlydama pradėti ikiteisminį tyrimą. ŽEIT veikia kaip filtras: atskiria neetiškus, kritiškus, nuomonę išsakančius komentarus nuo tų, kurie tikrai turi nusikalstamos veikos požymių.

Įtarimus dėl galimo neapykantos kurstymo sukėlusius komentarus gyventojai ŽEIT gali atsiųsti el. paštu zeit@zeit.lt, feisbuku, pateikdami skundą. Perduodant informaciją apie komentarą, svarbu padaryti momentinę ekrano kopiją (angl. screenshot), kurioje būtų matoma svetainės, komentarų skilties, socialinio tinklo įrašo nuoroda (angl. URL).

ŽEIT darbuotojai ne tik perduoda informaciją policijai, bet, esant reikalui, susiekia su visuomenės informavimo priemonėms ir paragina pašalinti netinkamus komentarus. Tai gana veiksminga priemonė vykdant neapykantos kalbos prevenciją.

Žurnalistų etikos inspektorė nestebi radijo ir televizijos turinio.

Policijai arba prokuratūrai.  Apie galimai neapykantą kurstančius komentarus galima pranešti ir užpildžius elektroninę pranešimo anketą svetainėje „Epolicija.lt“. Informuojant teisėsaugą apie neapykantos kurstymą svarbu pateikti kiek įmanoma daugiau detalių: momentinę ekrano nuotrauką su matoma nuoroda, nurodyti visuomenės informavimo priemonę, kurioje komentaras paskelbtas ir t.t. Policijai verta pranešti ir apie galimą neapykantos kalbą, pastebėtą radijo ar televizijos eteryje. Tokiu atveju svarbu nurodyti tikslų pasisakymo laiką (ar jo intervalą), citatas, asmenis, kurie galima kurstė neapykantą, laiką, radijo stotį / televizijos kanalą, jei įmanoma, pridėti nuorodą į įrašą internete.

Apie pastebėtas neapykantos apraiškas internete galite pranešti ir tiesiogiai Generalinei prokuratūrai, adresu Rinktinės g. 5A, LT-01515 Vilnius, el. paštu generaline.prokuratura@prokuraturos.lt. Pranešimo pavyzdį Word formatu rasite čia: pavyzdinis pranešimas apie galimą neapykantos kurstymą.

Jei manote, kad susidūrėte su neapykantos kalba ar buvote šio reiškinio liudininku (-e), galite pranešti situaciją stebinčioms nevyriausybinėms organizacijoms. Pranešti galima ir ketinant kreiptis į teisėsaugą, ir neplanuojant to daryti.

[1] Pagal Baudžiamąjį kodeksą, kurstymu laikomi komentarai, kuriuose tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta ar kurstoma diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, negalios, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų. Neapykantos kalba laikomi ir tokie pareiškimai, kuriais kurstoma smurtauti ar fiziškai susidoroti su asmeniu ar grupe dėl aukščiau išvardytų asmens tapatybės požymių.