• Titulinis
  • Pamačiau neapykantos nusikaltimą: ką daryti?

Pamačiau neapykantos nusikaltimą: ką daryti?

Neapykantos nusikaltimo metu aukos gali nukentėti ir fiziškai, ir psichologiškai. Patirtas šokas gali sukrėsti ypač stipriai, todėl aplinkinių reakcija yra itin svarbi. Liudininkai gali padėti ir pačiam nukentėjusiajam, ir policijai, atvyksiančiai į įvykio vietą.

Jei pastebėjote neapykantos nusikaltimą, norėdami padėti nukentėjusiajam, galite:

  • įsitikinę, kad esate saugūs (nesivelkite į situaciją, jei dėl jos kyla pavojus ir jums), skambinkite greituoju pagalbos numeriu 112. Svarbu, kad policija ir, prireikus, medikai atvyktų laiku;
  • paieškokite kitų liudininkų, kurie galėtų jums padėti;
  • sukelkite triukšmą, kuris išgąsdintų užpuoliką ir suteiktų nukentėjusiam asmeniui galimybę pabėgti;
  • pasistenkite įsiminti kuo daugiau informacijos, jei galite, užsirašykite pastabas ar padarykite nuotraukų. Pasistenkite užfiksuoti laiką, vietą, automobilio registracijos numerį, užpuoliko išvaizdą ir kitas detales – ši informacija bus naudinga tiriant nusikaltimą ir įrodant užpuoliko kaltę. Jei turite galimybę, nufilmuokite įvykį;
  • surinkite kitų liudininkų kontaktinę informaciją – net ir anoniminiai parodymai gali būti labai naudingi;
  • padėkite nukentėjusiems asmenims: kalbėkite ramiu tonu, nepalikite nukentėjusiojo vieno, kartu nuspręskite dėl tolimesnių žingsnių – ką dabar daryti, kur eiti, kaip gauti tolimesnę pagalbą ir pan[1].

 

Neapykantos nusikaltimai nebūtinai yra smurtiniai ar keliantys fizinę grėsmę. Žalą asmeniui gali daryti priekabiavimas, patyčios ir kiti veiksmai, nutaikyti į asmens tapatybę. Norėdami padėti tokiais atvejais, paremkite asmenį, prie kurio viešai kabinėjamasi dėl jo tautybės, seksualinės orientacijos, lyties ir kitų bruožų. Nekreipdami dėmesio į agresorių, užkalbinkite asmenį – pakalbėkite apie orą, keliones, atostogas – taip parodysite, kad asmuo yra ne vienas ir padėsite jam / jai pasijusti saugiau. Taip pat ieškokite „sąjungininkų“. Pavyzdžiui, jei priekabiavimą stebite traukinyje – informuokite personalą, jei tokį elgesį matote darbe – informuokite darbdavį ir pan[2].

[1] Informacinis leidinys, kurį parengė Žmogaus teisių stebėjimo instituto ekspertai. In Hrmi.lt.

[2] Everything You Need to Know About Witnessing a Hate Crime. In Thehideaway.org.uk.