• Titulinis
  • Man artimas žmogus skleidžia neapykantą: ką daryti?

Man artimas žmogus skleidžia neapykantą: ką daryti?

Jeigu jūsų artimas žmogus yra linkęs įžeidinėti, menkinti ar žeminti kitus asmenis dėl jų seksualinės orientacijos, lyties, tautybės, negalios ar kitų tapatybės bruožų, pabandykite taikyti šias strategijas.

Užduokite klausimus. Išgirdę, kad artimas žmogus niekina kitas visuomenės grupes, galite paklausti jo(s), kodėl ji(s) taip mano. Toks klausimas gali suteikti progą pačiam asmeniui apmąstyti tai, ką sako ir galvoja, pabandyti tai pagrįsti arba paaiškinti. Taip sukursite galimybę pakalbėti apie stereotipus, jų žalą, diskriminaciją bei neapykantą konkrečioms visuomenės grupėms.

Kurkite pagarbią aplinką. Įkvėpkite aplinkinius savo pavyzdžiu pagarbiai bendraudami bei pasisakydami apie kitus žmones. Aiškiai parodykite, kad netoleruojate neapykantą skleidžiančių pasisakymų jūsų akivaizdoje. Paprašykite draugų prie jūsų nevartoti kitus asmenis įžeidžiančios kalbos. Taip ne tik kursite pagarbią atmosferą aplink save, bet ir skatinsite aplinkinius atidžiau rinktis žodžius, galvoti apie tai, ką ir kaip sako.

Paaiškinkite, kodėl kalba, kurią jums artimas žmogus naudoja, yra įžeidžianti ir kurstanti neapykantą. Kartais žmonės kalba negalvodami apie savo žodžių reikšmę ir poveikį. Prieš sukritikuodami savo pašnekovą (-ę), pabandykite pasiaiškinti, ką ji(s) turėjo omeny. Pasidalykite ir savo nuomone, kodėl taip kalbėti nereikėtų. Pavyzdžiui, „nesu tikra(s), ką tu norėjai pasakyti šiuo žodžiu / pasakymu, bet pats (-i) stengiuosi nevartoti tokių žeminančių žodžių/pasisakymų, nes…“

Aiškiai įvardykite, kokį elgesį arba pasisakymą laikote netinkamu. Kartais aiškus neapykantos kalbos įvardijimas gali padėti ją vartojančiam žmogui išgirsti, kaip tai skamba iš šalies. Pavyzdžiui, „ar tu sakai, kad visi romai yra vagys?“ arba „taip kalbėdamas sudarai įspūdį, kad visi šiai etninei grupei priklausantys žmonės yra blogi. Ar tikrai tai turi omenyje?“. Svarbu įvardyti netinkamą elgesį, o ne paniekinti žmogų, kuris elgiasi netinkamai. Pavadinę asmenį rasistu, homofobu arba seksistu dialogo neužmegsite – tikėtina, tiesiog pagilinsite nesutarimus.        

Pasidalykite tikromis istorijomis apie tai, kaip įžeidžianti ir neapykantą skleidžianti kalba veikia. Dažnai tikrų žmonių istorijos įkvepia ir paaiškina geriau nei bet kokie teoriniai pasvarstymai. Jei savo aplinkoje turite arba matėte realių pavyzdžių, pasidalykite, kaip tai skaudina, žemina ir neigiamai paveikia žmones.

Nesijuokite iš įžeidžiančių juokelių ir anekdotų. Lengviausias būdas parodyti, kad juokelis nejuokingas – iš jo nesijuokti. Jei tik turite progą ir jaučiate, kad kalba bus žeminanti ir niekinanti,  nutraukite anekdotą dar prieš pasakotojui pasiekiant kulminaciją.

Nieko nesakykite. Klausiantis žvilgsnis arba išraiška kartais gali būti stipresni nei komentaras. Ypač situacijose, kai jaučiatės nesaugūs atsakyti tiesiogiai (pavyzdžiui, darbinio susitikimo metu). Tokiu būdu išreikšite nepritarimą nesukeldami pavojingos konfrontacijos.

Pasisakykite aiškiai. Jei nusprendžiate  atkreipti dėmesį į problemą, darykite tai tiesiai ir konkrečiai. Pavyzdžiui, „tavo pasisakymas skatina neapykantą ir mane tai žeidžia“ arba „manau, kad neteisinga taip stereotipiškai kalbėti apie žmones“. Kalbėdami taikykite  į asmens vertybes.

Turėkite pasiruošę frazių / atsakymų iš anksto. Iš anksto galite pasiruošti frazių, citatų, infografikų, paveiksliukų ar kitų kūrybiškų atsakymų, kuriais reaguotumėte į neapykantą. Pamatę tinkamus paaiškinimus, frazes arba citatas internete, galite jas išsisaugoti ir panaudoti savo pokalbiuose arba komentaruose. Visada bendraukite pagarbiai – neįžeidinėkite savo pašnekovų.

Pasisakykite teigiamai. Dažnai pozityvi žinutė yra kur kas veiksmingesnė nei bandymas paneigti kieno nors įžeidų pasisakymą. Todėl išgirdę ar perskaitę neapykantą skatinantį komentarą , apie tą pačią žeminamą visuomenės grupę galėtumėte pasisakyti teigiamai. Pavyzdžiui, „man gaila, kad tavo nuomonė / patirtis tokia neigiama.  Aš pažįstu žmogų iš tavo paminėtos visuomenės grupės, kuris yra labai draugiškas, supratingas…“

Pasitraukite iš situacijos. Jei šie patarimai jums nepadeda, visada galite pasitraukti iš situacijos ir nesivelti į diskusijas. Pabandykite įvardyti, kaip jaučiatės ir kodėl nebenorite tęsti pokalbio. Pavyzdžiui, „apmaudu, kad taip jautiesi, bet jei ir toliau kalbėsi įžeidžiančiai ir menkinančiai, eisiu namo.“

Parengta pagal:

Six Ways to Call Out Racism and Bigotry When You See It.  In Amnesty.org.au/.

Bates L. Everyday Sexism, Simon & Shuster UK Ltd, 2014.

Bates L. Girl Up, Simon & Shuster UK Ltd, 2016.

Six Steps to Speak Up. In Learningforjustice.org.

How to Respond to a Racist Comment. In. Reader‘s Digest