• Titulinis
  • Kaip galiu prisidėti prie teigiamų pokyčių visuomenėje?

Kaip galiu prisidėti prie teigiamų pokyčių visuomenėje?

Tam, kad aplink save kurtume pagarbią ir saugią aplinką visiems, turėtume aktyviai gerbti  žmonių įvairovę. Dažnai tai reiškia, jog  be to, kad patys elgiamės pagarbiai, matydami neapykantą skatinantį elgesį atkreipiame į jį dėmesį, išreiškiame nepritarimą, pranešame apie nusikaltimą ir pan. Kiekviena(s) galime pasirinkti sau labiausiai tinkamą ir priimtiną būdą prisidėti, kad visuomenėje neapykantos sklaidos būtų mažiau.

PATARIMAI:

Praneškite apie neapykantą. Apie rašytinius neapykantos komentarus kuo greičiau praneškite socialinių paskyrų arba naujienų portalų administratoriams. Svarbu, kad kuo mažiau žmonių spėtų juos pamatyti.

Jei neapykantos komentaruose / žinutėse grasinama susidoroti, nužudyti ar kitaip pakenkti asmens sveikatai – tokius komentarus galite perduoti policijai arba prokuratūrai. Visas žinutes būtina išsaugoti kaip įrodymus, todėl pasidarykite ekrano nuotraukas.

Nepalaikykite neapykantos kalbos savo aplinkoje. Girdėdami neapykantos kalbą gyvuose pokalbiuose galite padaryti keletą dalykų.

  • Sureaguokite ir išreikškite nepritarimą. Darykite tai tik tais atvejais, kai jaučiatės saugiai. Neprivalote diskutuoti ar tęsti pokalbio su priešiškai nusiteikusiu žmogumi, kuris bendrauja nepagarbiai arba įžeidžiai. Ypač, jei įžeidinėja jus. Stenkitės kalbėti ramiai ir pagarbiai.

Nieko nesakymas dažnai prisideda prie neapykantos kalbos palaikymo ir tolesnio egzistavimo. Vis dėlto, rinkitės saugų būdą reikšti nepritarimą. Atvirai nekonfrontuokite su neapykanta.

  • Paaiškinkite, kaip jaučiatės. Bus paveikiau, jei paaiškinsite, kodėl ir kaip neapykantos kalba jus skaudina arba įžeidžia. Jei galite – pasidalykite tikromis istorijomis.
  • Išreikškite nepritarimą žvilgsniu arba veido išraiška. Kartais toks būdas yra kur kas paveikesnis, nei nepritarimo išsakymas žodžiais. Ypač, jei esate aplinkoje, kurioje tai daryti būtų nesaugu arba neįmanoma (pavyzdžiui, darbiniame susitikime). Savo nebylia reakcija galite išsiųsti žinutę kitiems apie tai, kad neapykantos kalba nėra pageidaujamas reiškinys.
  • Aiškiai nubrėžkite asmenines ribas. Nesiveldami į diskusijas, galite pasakyti, kad toliau pokalbyje dalyvauti nenorite, jei jame bus kalbama įžeidinėjant, žeminant ar kitu būdu skleidžiant neapykantą apie jus arba kitus asmenis.
  • Pasitraukite iš pokalbio.

 

Daugiau patarimų rasite rubrikoje Man artimas žmogus skleidžia neapykantą: ką daryti? 

Nepalaikykite neapykantos komentarų internete. Nesidalinkite neapykantos komentarais ir vaizdais, nesiųskite jų kitiems ir nespauskite „patinka“. Jei nusprendėte išreikšti nepritarimą, darykite tai konkrečiai ir aiškiai, tačiau etiškai ir neįžeidinėdami kitų asmenų.

Nesijuokite iš įžeidžiančių juokelių ir anekdotų. Lengviausias būdas parodyti, kad juokelis nejuokingas – iš jo nesijuokti. Jei tik turite progą – nutraukite jį dar prieš prieinant prie kulminacinio juokelio momento, jei žinote ar jaučiate, kad juokelis seksistinis, rasistinis, homofobiškas ar kitaip skatinantis neapykantą ir nepagarbą.

Jeigu juokaujama didelėje grupėje žmonių ir nesijaučiate patogiai atkreipti dėmesį į juokelio netinkamumą viešai – raskite progą apie savo nepritarimą paaiškinti vėliau asmeniškai.

Aiškiai brėžkite ribas savo aplinkoje. Kiekvieno žmogaus elgesio, minčių ir nuostatų negalite kontroliuoti, tačiau savo aplinkoje galite aiškiai nubrėžti ribas, kokio elgesio netoleruosite. Paprašykite prie jūsų nekalbėti nepagarbiai ir neskleisti neapykantos apie pažeidžiamas visuomenės grupes. Pavyzdžiui, „mano darbo aplinka nėra ta vieta, kurioje leisiu jums kalbėti šitaip rasistiškai, seksistiškai… Negaliu kontroliuoti, ką darote po darbo, tačiau bendraudami su manimi, prašau, išlaikyti pagarbą kitiems žmonėms“. Taip kursite ne tik saugią darbo, bet ir savo asmeninio gyvenimo aplinką. Aiškios ribos be galo svarbios, jei dirbate švietimo įstaigoje. Jūsų pavyzdys gali prisidėti prie asmenų pagarbaus elgesio ugdymo.

Palaikykite tuos, kurie palaiko ir ieškokite sąjungininkų. Prisidėkite prie žmonių, kurie pasisako prieš neapykantos skleidimą. Būkite jų sąjungininkas (-ė) palaikydami juos savo žodžiu, komentaru, patiktuku socialiniuose tinkluose. Taip pat savo veikloje ieškokite jus palaikančių žmonių, ypač, jei nusprendėte iškelti problemą, apie ją atvirai pasisakyti, išreikšti viešą nepritarimą.

Pakeiskite pokalbio temą. Jei dalyvaujate susibūrime arba renginyje, kuriame vienas iš dalyvių pradeda kalbėti rasistiškai, seksistiškai, homofobiškai ar skleidžiant kitą neapykantos formą didesniam žmonių ratui, pabandykite pakeisti temą. Tiesa, tai problemos neišspręs, todėl jei tik turite galimybę – paaiškinkite žmogui, kodėl jo pasisakymas buvo netinkamas, privačiai.

Jeigu jaučiatės saugiai, užuot pakeitę temą, galite atkreipti dėmesį į tai, kad turite kitokią nuomonę ir patirtį apie visuomenės grupę, kurią kalbantysis savo pasakymu įžeidinėja.

Rinkitės kalbą, kuri nenužmogina. Svarbu, kaip kalbate ir komunikuojate apie žmogaus teises. Stenkitės į pokalbius įnešti kuo daugiau tikrų pavyzdžių apie autentiškas žmonių patirtis. Pavyzdžiui, tokie terminai, kaip „pabėgėliai“, „migrantai“ kartais pernelyg nuasmenina ir neatskleidžia žmonių patirčių. Bus paveikiau, jei kalbėsite apie „žmones, kurie buvo priversti palikti savo namus“.

Prisidėkite prie visuomenės darbo šia tema. Jeigu turite laiko ir motyvacijos tiesiogiai prisidėti prie darbo su neapykantos mažinimu visuomenėje – pasidomėkite nevyriausybinių organizacijų darbu jūsų mieste ir pasisiūlykite prisidėti prie jų veiklos savanoriškai. Taip pat galite tapti emocinės pagalbos linijos savanoriu. Papildomos rankos jiems visada reikalingos.

Turintiems vaikų:

  • padėkite savo vaikams nuo pat mažens augti pagarbioje ir saugioje aplinkoje, skatinkite kritinį mąstymą, pagarbą žmonių įvairovei;
  • atvirai kalbėkite apie skirtingas rases, religijas, kultūras, žmonių socialinę padėtį, negalias, seksualinę orientaciją, lytinę tapatybę. Paaiškinkite, kas tai yra, skatinkite gerbti visus žmones. Mokykite atpažinti stereotipus ir nesivadovauti jais;
  • parūpinkite vaikams kuo įvairesnių žaislų, nepaisant savo vaikų lyties, negalios, odos spalvos ir kitų tapatybės bruožų;
  • mokykite vaikus saugaus elgesio internete: neatskleisti asmeninės informacijos (namų adreso, tel. numerio, kt. informacijos); atsiklausti prieš ką nors parsisiunčiant, perkant, dalyvaujant įv. žaidimuose ir loterijose; parodyti turinį tėvams arba mokytojams, jei jis kelia nerimą arba priverčia pasijausti blogai; nežiūrėti ir nerodyti kitiems turinio apie smurtą; nesusitikti gyvai su žmonėmis, su kuriais susipažino internete, be jūsų žinios; neatskleisti slaptažodžių; nenaudoti neapykantos kalbos ir pan.

Parengta pagal:

Six Ways to Call Out Racism and BIgotry When You See It.  In Amnesty.org.au/.

Bates L. Everyday Sexism, Simon & Shuster UK Ltd, 2014.

Bates L. Girl Up, Simon & Shuster UK Ltd, 2016.

Combating Hate Speech. European Comission Against Racism and Intolerance. In Rm.coe.int

COMPASS. Manual for human rights education with young people. Council of Europe, 2020. In Coe.int

Six Steps to Speak Up. In Learningforjustice.org.

How to Respond to a Racist Comment. In. Reader‘s Digest